VAZONINĖ SODININKYSTĖ

Saulė per lango stiklą jau šildo, varvekliai nuo stogų tįsta, paukščiai plyšauja. Laikas pamąstyti, ką sėsime ir sodinsime. Aš varčiau savo nuotraukų archyvą ir pagalvojau, kad pasidalinsiu, ką auginau praeitą sezoną vazonuose. Nors gėlynų sodyboje tikrai netrūksta, bet visada smagu prieš įžengiant į namus akimis paliesti, ranka perbraukti ar užuosti augalus, augančius prie pat durų.

Kiekvienais metais prie namo, po langais, sodinu į vazonus įvairių augalų kompozicijas. Dažniausiai idėja, kaip viskas turi atrodyti, gimsta labai spontaniškai. Buriu su tuo, ką turiu po ranka. Praeitais metais vasario mėnesį „netyčia“ prisipirkau kanų ir jurginų. Ūmaus apsipirkimo metu labiausiai akis traukė šiltos oranžinės ir persikinės spalvos, todėl kai jau atėjo laikas viską susodinti į vietas, man kilo mintis, sukurti kažką šiek tiek egzotiško. Tuo labiau, kad šiltnamyje turėjau keletą gražiai peržiemojusių bronzinių pankolių.

Kaip visada, pasirodė, kad turiu per mažai vazonų, tad nusprendžiau jų nusipirkti daugiau. Įsigijau didelių (10-15 l) keramikinių „puodų“, tuo pačiu aplankiau vienmečių augalų augintojų šiltnamius, kur nusipirkau keletą papildomų augaliukų savo kompozicijoms.

Smagiausias darbas sugrupuoti augalus. Dariau dvi grupes vazonų. Viena jų buvo po virtuvės langu, o kita – pietinėje namo pusėje, kur ištisą dieną spigina saulė.

Virtuvinę mano vazonų kompaniją sudarė prieskoniniai augalai (čia kad visada būtų po ranka) ir jurginai su serenčiais, nes norėjau truputį tokios nostalgiškos nuotaikos, kad primintų močiučių darželį.

Žemaūgiai serenčiai (Tagetes)

Sodinau šiuos prieskoninius augalus: baziliką, čiobrelį, kelias petražoles, tris skirtingų rūšių mėtas ir rozmariną.

Juodo namo fone baltai žydintys augalai visada patraukia dėmesį, todėl nusprendžiau pasodinti baltų, smulkiais žiedeliais žydinčių jurginų, kurie labai dailiai atrodė su rusvais bronzinio pankolio lapais.

Žemaūgiai jurginai ‘Bambino’, vienmetė karpažolė (Euphorbia hypercifolia) ir pankolis (Foeniculum vulgare) ‘Giant Bronze’

Pietinei vazonų kompozicijai rinkausi pankolius, kanas, ricinžolę, gauras, siauralapius lakišius ir šalaviją ‚Amistad‘. Jiems į kompaniją iš grunto kasiau daugiametę viksvą (Carex comans) ‚Bronze‘ dėl jos itin įdomios lapų spalvos ir tekstūros.

Viksva (Carex comans) ‚Bronze‘ ir pankolis ( Foeniculum vulgare) ‘Giant Bronze’
Siauralapis lakišius (Bidens ferulifolia)
Ricinžolė (Ricinus communis)

Visą vasarą iki rudens vieni žiedai keitė kitus, kai kas jautėsi geriau, kai kas prasčiau, bet finišo tiesiąją rudenį sėkmingai pasiekė visi. Dekoratyvumas buvo išlaikytas iki pat stipresnių šalnų.

 

Keletas pastabų dėl priežiūros:

 • gruntas vazonuose – kompostinė žemė, maišyta su vandenį sugeriančiomis granulėmis. Jos yra būtinos, jeigu norite, kad augalai neskurstų dėl drėgmės trūkumo karštomis vasaros dienomis.
 • laistyti, pietinėje namo pusėje augančius, vazonus tikrai reikia beveik kasdien, todėl idealiausia būtų iš anksto pasirūpinti vandens šaltiniu, kuris būtų po ranka (laistytuvai, laistymo žarnos).
 •  savo augalus vazonuose aš tręšiau vienmetėms gėlėms skirtomis trąšomis. Tą dariau tik birželio mėnesį vieną kartą per savaitę, kad augalai sustiprėtų ir pradėtų krauti daugiau žiedų. Rekomenduotina  tręšti visą vasarą, jeigu yra laiko, noro ir įkvėpimo. Žiedų tikrai bus gausiau.
 • Skinti nužydėjusius žiedynus būtina, nes vienmetės gėlės tuomet nebrandina sėklų ir žydi gausiau, bei atrodo kur kas dekoratyviau.
Šalavijas (Salvia) ‘Amistad’

 

 

2 COMMENTS
 • Daiva

  Laba diena, miela Aukse, vartau jūsų puslapį, seku įrašus, džiaugiuosi ir gėriuosi jums. Ir nežinau kelintą kartą atsivertus vazoninę sodininkystę pamatau šalaviją (Salvia) ‘Amistad’. Labai gražus man šis šalavijas, tačiau niekaip nerandu jo įsigyti. Gal patartumėte, kur jo ieškoti, o gal jūs turite kokį daigelį?
  Dėkoju
  Geriausi linkėjimai
  Daiva, Vilnius

 • Aukse

  Sveiki, Daiva, man labai malonu skaityti Jūsų žinutę, dėkoju! Dėl šio šalavijo įsigijimo nelabai galiu ką nors patarti, nes aš pati jį gavau dovanų ir deja, šios žiemos sezono jis neišgyveno, tad praradau vienintelį turėtą egzempliorių. Liūdna, bet ką padarysi :).

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.