MANO DARŽAS

 

Nuo pat pirmųjų metų, kai tik atsikraustėme gyventi į mūsų namą, turėjau savo mini daržiuką. Be salotų, pomidorų ir agurkų bandžiau ten auginti ir morkas bei burokėlius, kol supratau, kad smėlingame dirvožemyje daržas nelabai nori augti. Nemažai karučių, pilnų kompostostinės žemės teko čia atvežti, kol šiaip ne taip pagerinome diržvožemį. Be to man visada nepatiko, kaip atrodė tas mano daržas. Dabar skųstis negaliu, nes vaizdas mane daug maž tenkina, na ir žalumynų ant stalo sezono metu beveik užtenka 🙂 Auginu čia salotų, špinatų, daugiamečių gražgarsčių petražolių, svogūnų laiškų skynimui, porą agurkų ir kelis kerus pomidorų. Savaime pasisėja krapai, medetkos ir netgi žemuogės.
 

 

Daržovių auginimas ir priežiūra – mano rūpestis, na o tai, kaip dabar daržas atrodo – vyro nuopelnas 🙂 2011 m. rudenį lankiau sodo projektavimo kursus, kur nusibraižiau savo būsimo daržo planą. Žiemą pradėjau pratinti vyrą prie minties, kad reikėtų sukalti paukštintas lysves. Netgi supratome, kad turime tam medžiagos (valio! nereikės pirkti), kuri nenaudojama gulėjo rūsyje ir laukė savo valandos 🙂 Kai meistrai mums montavo lauko terasą, atliko gražūs lentų galai, kuriuos vyras ir panaudojo daržo „dėžių“ gamybai.  Taigi 2012 m. ankstyvą pavasarį dėžės sėkmingai buvo sustatytos į vietas ir pripiltos gražios riebios kompostinės žemės. Į patį dėžių dugną sumečiau žiemą nugenėtas ir susmulkintas obelų šakas. Kad dėžės geriau žiūrėtųsi, už jų pasodinau kukmedžių gyvatvorę. Ji uždengė pilką betoninį tvoros pagrindą. O daržo zoną nuo savo gėlynų atskyriau skroblų gyvatvore. Pirmametis vaizdas galbūt nebuvo toks jau žavus, bet aš turėjau savo viziją ir žinojau, kaip viskas atrodys ateityje. 
 

 

Mano mama davė gerą patarimą – norint kuo anksčiau skinti salotas lauke, tereikia tiesiog anksčiau pasisėti jų į dėžutes ir išpikuoti į daržą, jau praėjus šalnoms. Taigi gegužės mėnesį salotų bei špinatų daigai, bei paauginti agurkai iškeliavo į naująsias dėžes. Tiesa laistyti reikėjo daugiau, nes dėžės nežemos, todėl drėgmė išgaruodavo greičiau. Bet ko dėl grožio nepadarysi 🙂

 

Dar viena svarbi detalė – kad nepritrūtų žalumynų, aš šalia jau paaugusių, sėjau pamainą naujų salotų. Taip, tai yra šioks toks žaidimas, bet kai daržas nedidelis, galima ir pasibovyti. Svarbiausia būtų noro tai daryti 🙂

 

Pirmametis derlius buvo visai neblogas, ravėjimo buvo minimaliai. Antraisiais metais tarplysvius užmulčiavau gana storu sluoksniu medžio žievės mulčo. Taip išsilaikydavo drėgmė, neaugo žolės, buvo malonu vaikščioti, net po lietaus :). O šalia paaukštintų lysvių gražiai žaliavo žirneliai ir krapai.
 

 
Buvau skaičiusi, kad pomidorai mėgsta bazilikų draugiją, tad jiems į kompaniją pasodinau bazilikų daigų. Ir vieni ir kiti buvo patenkinti. Svarbiausia auginant lauke pomidorus, pasirinkti veislę, kuri būtų atspari lietui ir nepradėtų sirgti maru. Man labiausiai pasiteisino ‘Milla’. Jie atsparūs ligoms, gausiai derantys, o patys labai skanūs. Na ir svarbu gerai pomidorus genėti, išskabyti iš pažastėlių ūglius, kad jie nesišakotų, o megztų kuo daugiau vaisių. Žemiau pirmosios pomidorų kekės lapų neturi likti. Pomidorų šaknis aš mulčiavau nupjauta ir apdžiovinta žole, taip ilgiau išlieka drėgmė. Pomidorus reikia laistyti rečiau, bet gausiai. Toks mano pomidoriukų auginimo metodas.
 
 
 
Agurkai mano darže auga taip pat neblogai. Jų daigus užsiauginu ant palangės. Svarbu, kad jie neperaugtų, nes tada sunkiau adaptuojasi išnešti į lauką. Aš juos palaipsniui grūdinu, kol galutinai persodinu lauke, lysvėje gegužės mėnesį. Man svarbiausias darbas su agurkais – pažaboti jų norą augti į visas puses. Vietos aš turiu mažai, tad geniu juos itin stipriai. Palieku maksimum tris ūglius ir juos parišu. Visa kita tenka negailestingai nukirpti, nes jie sėkmingai užimtų visą mano turimo daržo plotą. Agurkų šaknis taip pat mulčiuoju žole, kaip ir pomidorų, šiems drėgmė būtina pastovi, nes kitaip greitai pradeda džiūti lapai.
 
 

Pirmieji agurkėliai būna jau birželio mėnesį.

Labai mėgstu ledines ‘Iceberg’ salotas. Jos traškios, tvirtos, skanios ir dar … gražios 🙂

Kažkada mugėje nusipirkau žemuogių daigų. Pasitaikė labai neblogos. Jos dabar sėjasi pačios, o derlių duoda iki pat šalnų.

 

Pomidorai mėgsta bazilikų draugiją.

Darže leidžiu sėtis medetkom, jos pritraukia bites.

 

Kiekvienais metais keičiu daržovių sodinimo vietą ir žinoma papildau šviežiu kompostu dėžes, kad viskas gerai augtų. Reziume: net ir turint labai mažai vietos ir neturint šiltnamio, galima savo stalą pradžiuginti žalumynais. Štai tokia mano daržo auginimo patirtis 🙂

 

12 COMMENTS
  • Raúl Martínez

    Cada vez me gusta más este blog, un articulo muy bueno. Un abrazo desde Plantukis

  • Pelageya, русская американка

    Aukse, я никогда не видела твой огород! Удивительно, сколько овощей и зелени можно вырастить на нескольких правильно сделанных грядках! И полезно, и красиво!

  • Auksė Gardenstories

    Me alegro de que mi artículo era útil y que lo disfruté. Saludos desde Lituania !
    P.S.Me espero google translator traduce bien mi respuesta 🙂

  • Auksė Gardenstories

    Татьяна, да я тоже подумала что никогда не показывала этого уголка своего сада и, пересмотрев фотографии нескольких лет, решила, что не так уж и плох он – этот мой огородик 🙂 Я получаю от него и некоторую пользу (укроп или петрушка летом всегда под рукой), да и покапаться там приятно 🙂 Медитация этакая. Совмещаю полезное с приятным 🙂

  • Rita

    Labai gražus daržiukas.Įdomu ar daug saulės jis gauna? Manasis daržas didesnis,bet derliumi pasigirti negaliu,nes daliniam pavėsyje nedaugeliui daržovių patinka augti.
    Dar norėčiau pakomentuoti apie augaus,kurie puošia gėlynus žiemą.Man taip pat labai patinka japoninės plukės,nors kasmet draugėms turiu pasiaiskinti kodėl aš tokia netvarkinga ir rudenį nenupjaunu augalu. O as net melsves palieku,kažkaip graudžiai man žiemą atrodo apnuoginti augalai.Pavasarį viską susitvarkau,nupjaunu,nudengiu ir palaikius kelias dienas,kad vabaliukai išsibėgiotų, sudeginu.
    O šią žiemą atradau labai vykusį augalą.Vadinu jį- ašuote (tikro pavadinimo nežinau,nes perku turguje be pav.)Tokia smilgelė plonais stiebeliais.Vasarą jis is kelių siūlelių išaugina stiprų kuokštą (kuo arčiau ruduo,tuo dailesnis tampa).Daugiametis,tačiau pas mane neperžiemodavo,pirkdavau kaip vienmetį.O va praeitais metais pasodinau tarp žydinčių vienmečių gėliapuodžiuose, kaip užpildą.Vienmetes rudeni nuroviau,o besiplaikstančios vėjyje smilgos,lyg kokie fėjų plaukai,džiugina iki šiandien.Po sniego kepurėmis buvo gražios,o dabar vėl sau plaikstosi ir netgi žalsvos,gal net peržiemojo,nes anksčiau,matyt, pražūdavo nuo drėgmės pertekliaus (supūdavo).Taip nuostabiai atrodo,ypač aukštuose vazonuose.Jei išbandysit-nepasigailėsit.Gal net galima i aukštas lysves rudenį sutupdyti,kad per kraštus nusvirtų.Daržas ir žiemą būtų linksmas.Beje augalas savaip primena smidrus, toks pat gležnas.

  • Auksė Gardenstories

    Rita, labai ačiū, kad pasidalinote savo patirtimi. Man taip gera gauti atgalinį ryšį iš tų, kurie skaito mano blog'ą !
    Mano daržas nėra visą dieną nutviekstas saulės. Dalis jo yra gyvatvorės pavėsyje. Bet ten, kur tamsiau aš sodinu salotas, svogūnus laiškams, petražoles, špinatus, jie nėra labai jau jautrūs saulės trūkumui ir auga visai neblogai. Na o pomidorus stengiuosi pasodinti į tą daržo vietą, kur labiausiai saulėta. Nuo pirmos valandos iki vakaro mano daržą saulė apšviečia visai neblogai. Kai pasirinkau daržui vietą dar nebuvo kaimynų namo, tuomet jis būdavo apšviestas visą dieną, bet reikia taikytis prie esamų sąlygų ir galbūt tada rinktis tas daržoves, kurios gali augti pusiau pavėsyje. O šviesomėgius pomidorus pabandytkite auginti didesniuose vazonuose, kuriuos galima statyti kur tik panorėjus 🙂
    Aš pavasarį nukirptas daugiametes metu į kompostinę ir esu tik už tai, kad rudenį nenuplikinti visų gėlynų, juk jų šakos, lapai ir žiedynai yra papildoma apsauga nuo šalčio, plius visokie gyviai turi kur žiemoti ir žinoma sudžiūvę ir apšerkšniję žiedynai yra sodo puošmena.
    Ašuočių aš savo sode neturiu, bet jos tikrai labai gražūs augalai. Kiek žinau mūsų klimate gali augti, t. y. peržiemoti ašuotė – stipa tirsa. Dar joms būtina saulėta, sausa, neužmirkstanti vieta, kad žiemotų sėkmingai. Aš jau audžiu mintį, kad man jų kitą sezoną reikės 🙂
    Rita, gražaus Jums savaitgalio ir ačiū už gerus patarimus 😉

  • salma

    Aukse labutis, niam niam koks salotų sviezumas 🙂 puikus darželis ir akiai, ir gomuriui. Tikrai smagu savo zemeje uzauginti ne tik gėle. Gražios dienos

  • Auksė Gardenstories

    Labukas, Salma, kaip smagu girdėti Tave (t. y. skaityti :)! Aš jau pasiilgau saločiukių iš savo daržo, tai ištraukiau bent jau nuotraukas į dienos šviesą. Tikrai gera valgyti savo užaugintas daržoves. Su artėjančiu pavasariu, Tave 😉 !

  • Nadezda

    Auksė, давно не была у вас, и попала прямо в огород! Мне тоже нравятся высокие гряды у меня их 6 штук, выращиваю огурцы и зелень. Но ваш салат выше всяких похвал, отличный!

  • Auksė Gardenstories

    Надежда, как приятно что не забыли ! И спасибо за комплимент 🙂 Я выращиваю салат типа 'Iceberg'. Сперва высеваю его в вазончики но подоконник, а потом, в мае подросшую рассаду сажу в свой огородик. Так быстрее и салат бываeт крепче. Его срезаю один раз и второй раз тоже подрастает неплохой салат. Вот такой мой метод :)Красивых Вам выходных !

  • Ingrida

    Aukse, graži jūsų daržo istorija! Kaip ir pats daržas. Šypsojausi skaitydama sakinį apie "pratinti vyrą prie minties" – priminėte man mūsų šeimos daržo istoriją. Ji prasidėjo nuo trijų kelmelių petražolių ir kelių krapų palei tvoros pamatą, su vyro paburbėjimais, kad trukdo jam žolę pjauti 🙂 Tačiau per porą metų moteriško įdirbio mūsų kieme visgi atsirado pakeltos lysvės, o vyras "suprato", kad labai mėgsta petražoles ir dabar visiems išdidžiai pasakoja, kiek čia visko užsiauginam, kaip čia viskas sveika ir be trąšų, kokie skanūs savi agurkai ir pomidorai :))))

  • Auksė Gardenstories

    O taip, Ingrida, svarbiausia tas mūsų moteriškas įdirbis :)!
    Ir tegu vyrai giriasi, o mes tuo tarpu naujų projektėlių sumąstysim 😉
    Ačiū, kad užsukote į svečius ir pasidalinote savo istorija.
    Gražaus Jums savaitgalio !

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.