ATGAL Į RUDENĮ

Kai rugsėjo mėnesį įkėliau į tinklaraštį savo įspūdžius iš Kauno botanikos sodo ( čia ), daviau žodį, kad būtinai ten nuvažiuosiu dar kartą, kai jis pasipuoš ryškiomis rudeniškomis spalvomis. Savo žodį aš ištesėjau, tikrai ten buvau, daug fotografavau, bet vis neradau laisvo laiko parašyti apie išvyką. Taigi siūlau sugrįžti atgal į gražų auksinį rudenį ir pailsinti akis nuo akinamai šaltos žieminės saulės šviesos 🙂
Kauno botanikos sodas  pasitiko mane nuostabiausiais geltonos, rudos, rausvos, raudonos, žalios spalvų atspalviais. Saulytė neišlindo, bet lengva ūkana suteikė neapsakomo jaukumo. Žiugždantys po kojomis lapai ramino. Tikras meditacijos kampelis.

Pirmiausiai ėjau pažiūrėti japoninio puošmedžio (Cercidiphyllum japonicum). Neįtikėtinas grožis ! O svaiginantis karamelės kvapas vertė galvoti apie šviežias bandeles ir puodelį arbatos 🙂 Didelėmis valios pastangomis prisiverčiau keliauti gylyn į parką. Buvo didelė pagunda prisėsti po medžiu ir spoksoti į tvenkinį krintančius medžio lapus.

Žemiau esančioje nuotraukoje – japoninės magnolijos vaisius. Niekada nesu mačiusi, todėl buvau nustebusi, kad jie tokie gražūs ir ryškūs. Vėliau teko bendrauti su sodo darbuotojais, tai sužinojau, jog toli gražu ne kiekvienais metais būna toks geras derlius.

Gelsvažiedis tulpmedis (Liriodendron tulipifera L.) buvo vos pradėjęs gelsti. Norėčiau pamatyti jį žydintį. Sako vaizdas – nerealus :). Botanikos sodo tinklapyje galima pamatyti jo žiedo nuotrauką. Nuo 2000-ųjų metų sode rengiamos tulpmedžio žydėjimo dienos. Tik, kaip ir kitų augalų, ne visuomet žydėjimas būna gausus. Jau grįždama namo, užsukau į Kauno botanikos sodo medelyną ir nusipirkau čia išaugintą gelsvažiedžio tulpmedžio sodinuką. Labai tikiuosi, kad jis sekmingai peržiemos šią žvarbią žiemą.

Šalia tulpmedžio kerojo dižiuliai ožekšniai, pasipuošę barbiškomis rožinėmis uogomis. Ilgiau į jį pažiūrėjus, tikrai gali pradėti viską matyti rožinėmis spalvomis :).

Kai praeitą kartą buvau botanikos sode, kažkodėl neradau tikrosios metasekvojos (Metasequoia glyptostroboides), todėl šįkart jos ieškojau atidžiau. Šis medis žemėje egzistuoja daugiau kaip 50 milijonų metų ! Natūraliai gamtoje jos auga tik Kinijoje, tad šią egzotiką Lietuvoje pamatyti būtina.  Nors man metasekvoja pasirodė spygliuota, tačiau Vikipedija  rašo, kad tai lapai. Vasarą jie būna žali, o rudenį įgauna tokį rudai bronzonį atspalvį ir vėliau nukrenta (kaip tikri lapai).

 Rudeninių astrų kolekcija švietė iš tolo savo rožiniais, melsvais ir violetiniais žiedais. Didelis masyvas žydinčių augalų visada gražu. Užsimaniau ir aš jų turėti savo sode dar daugiau. Bet iš kur gauti vietos, štai kur problema :).

Miskantai siūravo (prisiminiau Antaną Baranauską 🙂  nuo vėjo.

Nežinau, kas per uogos, bet atrodė skaniai.  Neragavau 🙂
O tolumoje boluojanti oranžerija, visai primena Londono Kew sodą.

 Dar vienas japoninis puošmedis, pro kurį negalėjau ramiai praeiti. Tačiau šis buvo visas margas, priešingai nei jo vyresnysis brolis (tas kur prie tvenkinio auga).

Klevas savo auksą dosniai žėrė į tvenkinį.

Prieš išeidama iš parko atsisveikinau su japoniniu puošmedžiu. Na labai jis man patinka 🙂

 

 Gražu ir gera buvo Kauno botanikos sode. Iki kito karto ! Galbūt pavasarį…

 
21 COMMENTS
 • Nadejda Pommier

  Очень красивый сад, спасибо за прекрасный репортаж!

 • Anette i Torsåker

  Mycket vackert, särskilt träden vid vattnet.
  /Anette

 • Игорь Корнилов

  Замечательный рассказ и фотографии. Спасибо, Auksė.

 • Ogrody Ewy G.

  Piękne jesienne kolory. Ogród Botaniczny w Kownie? Odwiedziłam kiedys Kowno, ale w ogrodzie Botanicznym nie byłam. Bardzo ciekawy. / Gražios rudens spalvos. Kauno botanikos sodas? Kauno aplankė vieną kartą, bet aš ne botanikos sodas. labai įdomu (google translation ;))

 • Pelageya, русская американка

  Ауксе, получила огромное удовольствие! Когда увидела Катсуру (Cercidiphyllum japonicum), почти почувствовала запах сахарной ваты! У наших соседей растут три дерева перед домом, и запах от листвы осенью необычайный!

 • Auksė Gardenstories

  Надежда, спасибо. Рада, что Вам понравилось 🙂

 • Auksė Gardenstories

  Annette, tack. Jag är glad att du gillade det.

 • Auksė Gardenstories

  Спасибо, Игорь. Немножко запоздала, но лучше позднее, чем никогда 🙂

 • Auksė Gardenstories

  Dziękuję Eva 🙂 Cieszę się, że odwiedzasz mój blog.
  Miło wiedzieć, że byłeś 🙂 Kowno. Jest to naprawdę piękny ogród botaniczny. Jeśli masz czas, będzie w Kownie, w pobliżu tam, polecam 🙂
  Używam również google translation. Przepraszam, jeśli coś nie jest przetłumaczony błędnie 🙂

 • Auksė Gardenstories

  Татьяна, спасибо ! Я люблю все растения, но – Катсурa – это что-то. Это дерево, когда я его впервые увидела вот таким старым, большим и безумно вкусно пахучим, на меня произвело такое впечатление ! Я сидела под ним и нехотела никуда идти 🙂
  Катсуру в позапрошлом году посадила у своего дома. Пока оно молодое и листья не имеют такого замечательного запаха. Но когда – нибудь :)…

 • Pelageya, русская американка

  Ты молодец, а я не посадила и хожу нюхаю соседские деревья!

 • Nadezda

  Ауксе, прекрасные осенние фотографии, хотя я вижу погода была не подарок. Мне нравится Церцидифиллум, его яркие листья осенью. Катсура – моя мечта, так же как и магнолия. Но пока не видела саженцев в нашем садовом центре OBI. Мне в них все нравится – и запах и цветение.

 • Auksė Gardenstories

  Татьяна, весна – как раз то время, когда можно исправлять такие ошибки 😉

 • Auksė Gardenstories

  Спасибо, Надежда. Да, солнышко в тот день так и не показалось, но и дождя тоже не было. И это было хорошо 🙂
  Ну очень жаль, что у Вас нельзя купить саженцов Церцидифиллумa. Прекрасное дерево ! Может быть написать надо в этот садовый центр и заказать его. Я иногда так делаю, когда ищу какие-то растения. Из многих, все равно кто – нибудь откликнется 🙂
  Кто ищет, тот находит 🙂

 • Giga

  Piękny ogród botaniczny. Ślicznie wygląda w jesiennych kolorach. Z przyjemnością bym tam pospacerował. Pozdrawiam.
  Gražus botanikos sodas. Atrodo mielas rudens spalvomis. Su malonumu aš paėmė pasivaikščioti ten. Pagarbiai.

 • Auksė Gardenstories

  Dziękuję, Giga. Cieszę się, że Ci się podobało 🙂

 • Anonimiškas

  Sveiki!Netycia radau graziu nuotrauku ir susigundziau pavartyti.Tos juodos uogeles,kur saket nezinot kas jos-tai seivamedis su uogytem.Skonis pakankamai malonus,bet vaistines savybes sevamedzio stebuklingos!

 • Auksė Gardenstories

  Sveiki ! Labai malonu, kad užsukot į svečius ir parašėte laiškelį :). Smagu sulaukti naujų skaitytojų. Ačiū, kad identifikavote tas juodas uogytes, kurios, pasirodo, priklauso šeivamedžiui . Kitą kartą galėsiu nebijodama jų paragauti 🙂
  Gražaus savaitgalio ir užsukite dar 🙂

 • salma

  Sveikute, idomiu augalu turi sodas, grazuuu, aciu uz ekskursija. Puosmedi turiu ir as, tik kitokios formos, bet lapeliai visu vienodi, lyg buratino pinigeliai 🙂

 • Auksė Gardenstories

  Labukas, Salma !
  Gražus palyginimas su pinigėliais 🙂 O taviškio puošmedžio lapai rudenį ar kvepia ? Maniškis dar tikriausiai per jaunas ir lapų masė dar per maža, kad pakviptų viskas aplinkui. Nežinau, ką šis medis tokio turi, kad taip mane traukia, kaip musę prie medaus 🙂 Ir ne tik rudenį. Jis gražus visais metų laikais.

 • salma

  Labuka Aukse, nea maniškis irgi nekvepia, pasodintas pas mus prieš 4 metus, gal dar anksti jam skleisti kvapą. Keletą metų iš eilės pavasarį teko nupjauti po šaką, matyt pašalė. Laja labiau krūminės formos, iš atskirų šakų, o lapelių forma tikrai užburia. Šiemet šiek tiek parūgštinsiu žemę, kad gražiau nusispalvintų rudenį. Šis botanikos sode esantis, tikras gražuolis, Tavo vardas tiesiogiai susijęs su jo rudeniška auksine lapų spalva.. gal čia slypi traukos esmė.. gražios dienos Aukse 🙂

Komentavimas išjungtas.