ALĖJOS

Vienos ilgos, kitos trumpos, platesnės ar siauresnės, tiesios ar lenktos, bet visada traukiančios ir kviečiančios jomis pasivaikščioti. Beveik kiekviename didesniame ar mažesniame parke jas rasime. Anoks čia parkas, jei jame nėra alėjos :). Tarptautinių žodžių žodynas pateikia štai tokį alėjos apibūdinimą: Alėja (pranc. allee – eiti) – takas, kelias arba gatvė iš abiejų jos pusių apsodinta medžių, krūmų eilėmis. Vikipedijoje paaiškinama, kad alėjos būdingos parkuose, miestuose, prie įvažiavimų į dvarus, sodybas. Lietuvoje dažniausios mažalapių liepų, paprastųjų eglių, grakščiųjų liepų, tujų, skroblų, maumedžių, ąžuolų alėjos.
Informacijos apie senąsias dvarų alėjas radau labai nedaug. A. Tauro knygoje “Mūsų parkai”, išleistoje 1989 m., šiek tiek rašoma apie alėjų struktūrą:
” Senųjų geometrinių ar mišrių parkų alėjos paprastai būna iš abiejų pusių apsodintos vienarūšių medžių eilėmis. Šių alėjų plotis tarp medžių eilių svyruoja nuo 4 iki 8 m, ir jose auga tankiai (kas 0,7-1,5 m) pasodintos mažalapės liepos <…>. Tankiomis liepų eilėmis apsodintos alėjos kartais atrodo tarsi medžių lajomis padengti koridoriai. <…> Geometriniuose ir mišriuose parkuose yra alėjų, kurias supa kitų rūšių medžių eilės. <…> Mišriuose parkuose taip pat nemaža alėjų, prie kurių auga įvairių medžių eilės.” Gana sausa, bet gera informacija bendram vaizdui susidaryti.
Man labai patinka senų medžių alėjos. Jos kažkokios didingos, paslaptingos, su ypatinga perspektyva. Kažkodėl, eidamas alėja, visada tikiesi jos gale prieiti kažką tokio stebuklingo ir gražaus. Lauki siurprizo :). Kiekviena alėja turi savo nuotaiką ir charakterį. Jos būna šviesios ar tamsios, jaukios ar netgi baugios. Jos gražios visais metų laikais.
 
 
Bartkuškio dvaro alėjos.


 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Verkių dvaro alėja rudenį.
 
 

 

Alantos dvaro mažalapių liepų (Tilia cordata Mill.) alėja pasipuošusi gaivia pavasariška žaluma. Čia drąsiai parašiau liepų lotynišką pavadinimą, nes šią informaciją radau L. Januškevičiaus knygoje “Lietuvos parkai”.
 
 
 
 
 

Abromiškių dvaro alėja man padarė labai didelį įspūdį. Fotografuota ankstyvą pavasarį, kai labai gerai matosi visa alėjos struktūra, medžių aukštis ir didingumas.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 O čia visiškai kitokios išpuoselėtos, apkarpytos, labiau sukultūrintos  ir žymiai jaunesnės alėjos esančios ne Lietuvoje.

 
 
Rundalės rūmų  liepų alėjos.
 
 
 Keukenhofo tulpių parko modernios alėjos.
 
13 COMMENTS
 • siga

  Na, Aukse, stebinat ne tik savo darbsciom rankom bei nuostabiom nuotraukom, bet ir teorinem ziniom! Sekmes toliau puoselejant grozi!

 • a-l-t-i

  Aukse, спасибо за красоту и пояснения. Особо трогателен первый снимок. Я, к сожалению, не была в Прибалтике…

 • Kaya

  Aukse, У меня такое чувство, что я снова побывала в Литве, прошлась по чудесным аллеям, задержалась у фонтана, подышала свежим воздухом. Деревья так рано сбросили свой осенний наряд, но они все равно прекрасные.

  Спасибо тебе за такие фантастические фотографии.

 • Auksė

  Ačiū Siga :). Tos teorinės žinios iš protingų knygų, pro kurias negaliu praeiti, jų nenusipirkus. Gaila, kad apie senuosius Lietuvos parkus yra labai nedaug literatūros. Man tai labai įdomu.

 • Auksė

  Аля, а я никогода не путешествовала по Золотому кольцу России. Но когда нибудь я туда поеду :). А Вы обязательно приезжайте в Литву 🙂 !

  Auksė

 • Auksė

  Кая, я рада, что вызвала у Вас хорошие воспоминания о Литве :).
  А деревья у нас пока с листьями, просто я не написала что некоторые
  фотографии прошлогодние. Листья вот вот начали желтеть и краснеть. Начинается самая красивая осень.

  Auksė

 • Red Rose.

  Beautiful place with stillness and perfect path ways to walk even if I do not know where they would lead!
  It has been so long since the last visit you. I am glad to visit Garden Stories again!
  RedRose

 • Giancarlo

  Un posto fantastico, bellissime le tue fotografie!! felice giornata a te….ciao

 • ZielonaMila

  Beautiful photographs, I like such places and views. I am greeting

 • Auksė

  I'm glad that you remember my blog and visit it again. I'm looking forward to reading your new posts again, too.
  I wish you a nice weekend !

  Aukse

 • Auksė

  Grazie per i complimenti. Molto contento che ti sia piaciuto.
  Vi auguro un bel fine settimana !

  Aukse

 • Auksė

  Thank you. I'm very happy that you liked it. In your blog, I also find a lot of wonderful places I would like to visit.

  Aukse

 • Anna Scandinavian Cottage

  That's so beautiful!!
  I love the first image it's amazing!
  Thanks for stopping by my blog 🙂

Komentavimas išjungtas.